Monday, October 15, 2007

Czy klimatyzacja może być przyczyną przeziębień?

Urządzenia klimatyzacyjne, podobnie jak każde inne, powinny być właściwie dobrane i użytkowane.
Stosowanie klimatyzacji ma na celu zapewnienie w pomieszczeniu komfortu cieplnego. Składa się na to odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, właściwe rozprowadzenie powietrza przez klimatyzator, wilgotność powietrza.
Bardzo istotnym czynnikiem, zwłaszcza przy nasilonym upale, jest utrzymywanie różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz nieprzekraczającej 8oC. Gdy okres przebywania ludzi w klimatyzowanym pomieszczeniu jest krótszy niż 3 godziny, różnica temperatur nie powinna przekraczać 5oC. Związane jest to z koniecznością aklimatyzacji ludzi do warunków otoczenia.
Przy właściwie zaprojektowanej klimatyzacji strumień nawiewanego powietrza nie powinien wywołać uczucia przeciągu.
Zależnie od indywidualnych możliwości montażu i preferencji użytkownika klimatyzator powinien być tak zlokalizowany, by ruch powietrza był jak najmniej odczuwalny, a prędkość nawiewu nie przekraczała wartości dopuszczalnych.
Wskazane jest, aby klimatyzator pracował przy najniższych prędkościach nawiewu powietrza chłodzącego. Reasumując, właściwie dobrana klimatyzacja poprawi warunki panujące w pomieszczeniu nie przyczyniając się do przeziębień przebywających w nim osób.

3 comments:

Patrycjusz said...

Oczywiście, że może być przyczyną przeziębień. Nawet ostrych chorób dróg oddechowych. Wszystko to za sprawą nieczystości klimatyzacji. Należy odgrzybiać klimatyzację w odpowiednim czasie. Prosze zapoznać się z ofertą www.pogotowiechlodnicze.pl

rektys said...

To raczej nie wina klimatyzacji tylko ludzi i tego, że nie odpowiednio jej używają jak serwis klimatyzacji jest poprawnie i regularnie wykonywany to nie ma problemów z choróbskami. Poza tym wszystkiego trzeba używać z głową;)

Firma Godna zaufania said...

Ice Klima (http://www.ice-klima.pl/) - profesjonaliści pełną gębą. Prowadzą kompleksowy serwis klimatyzacji.